Home / ens2010 / Programme / Teaching Courses / Sunday, 20 June 2010

ENS 2010: Berlin, Germany · 19 – 23 June 2010

Sunday, 20 June 2010

09:00 – 17:30
Room C

Current treatments in neurology (full day course)

Chairpersons:
K.V. Toyka (Würzburg, DE),
C. Bassetti (Lugano/Zurich, CH)
09:00

Headaches in the emergency room

J. Schoenen (Liège, BE)
09:45

Acute confusional state

C. Bassetti (Lugano/Zurich, CH)
10:30

Coffee break

11:00

Acute Guillain-Barré syndrome

R. Gold (Bochum, DE)
11:45

Myasthenic crisis

K.V. Toyka (Würzburg, DE)
12:30

Lunch break

14:00

TIA and its differential diagnosis

P. Canhao (Lisbon, PT)
14:45

Status epilepticus

P. Boon (Ghent, BE)
15:30

Coffee break

16:00

Movement disorders emergencies

M.H. Marion (London, UK)
16:45

Vertigo in the emergency room

A. Bronstein (London, UK)
09:00 – 12:30
Room D

Muscle disorders (basic)

Chairpersons:
Z. Argov (Jerusalem, IL),
M. De Visser (Amsterdam, NL)
09:00

The patient with limb girdle syndrome

M. De Visser (Amsterdam, NL)
09:45

Treatment paradigms in Myasthenia gravis

D. Hilton-Jones (Oxford, UK)
10:30

Coffee break

11:00

Neuromuscular disorders that develop in
intensive care units

Z. Argov (Jerusalem, IL)
11:45

The heart in muscle diseases

D. Duboc (Paris, FR)
09:00 – 12:30
Room E

Psychogenic movement disorders

Chairpersons:
M. Vidailhet (Paris, FR),
E. Apartis (Paris, FR)
09:00

Clinical clues for psychogenic movement disorders

M. Edwards (London, UK)
09:45

Investigational clues for psychogenic movement
disorders

M. Vidailhet (Paris, FR)
10:30

Coffee break

11:00

Psychiatrist view of psychogenic movement disorders

M. Trimble (London, UK)
11:45

Tremors and look alike:
clues from electrophysiological explorations

E. Apartis (Paris, FR)
09:00 – 12:30
Room G

Update in neuro-oncology

Chairpersons:
R. Soffietti (Turin, IT),
W. Grisold (Vienna, AT)
09:00

Current treatment options for brain metastases

R. Soffietti (Turin, IT)
09:45

Role of PET in the management of brain tumours

U. Roelcke (Aarau, CH)
10:30

Coffee break

11:00

New approaches to high-grade gliomas

M. Weller (Zurich, CH)
11:45

Paraneoplastic encephalitis:
immunological diversity and treatment approaches

W. Grisold (Vienna, AT)
09:00 – 12:30
Room H

Unusual headaches

Chairpersons:
P. Sandor (Zurich, CH),
C. Gaul (Essen, DE)
09:00

The differential diagnosis of trigemino-autonomic
cephalagias and facial pain

C. Gaul (Essen, DE)
09:45

Psychosomatic headaches

P. Sandor (Zurich, CH)
10:30

Coffee break

11:00

Hypnic headache and other sleep-related headaches

S. Evers (Münster, DE)
11:45

Vestibular migraine: a common cause of vertigo
and dizziness

A. Bisdorff (Luxembourg, LU)
09:00 – 12:30
Room I

Neuro-ophthalmology

Chairpersons:
C. Kennard (London, UK),
S. Trauzettel-Klosinksi (Tübingen, DE)
09:00

The role of imaging the retinal nerve fibres and optic
nerve neuropathies

S. Bianchi (Milan, IT)
09:45

Visuospatial neglect – Diagnosis, mechanisms and
treatments

M. Husain (London, UK)
10:30

Coffee break

11:00

Diagnosis and management of visual impairment due
to damage of the posterior visual pathways

S. Trauzettel-Klosinski (Tübingen, DE)
11:45

Wobbly eyes – Diagnosing abnormal eye movements
at the bedside

C. Kennard (Oxford, UK)
14:00 – 17:30
Room D

Infection of the nervous system

Chairpersons:
B. Pfausler (Innsbruck, AT),
P. Portegies (Amsterdam, NL)
14:00

Viral encephalitis, known and newly emerging features
in epidemiology, diagnosis and therapy

E. Schmutzhard (Innsbruck, AT)
14:45

Neurology of HIV-infection: new developments

P. Portegies (Amsterdam, NL)
15:30

Coffee break

16:00

Lyme Borreliosis

H.W. Pfister (Munich, DE)
16:45

Nosocomial CNS infection

B. Pfausler (Innsbruck, AT)
14:00 – 17:30
Room G

Motor neuron disease

Chairpersons:
A.C. Ludolph (Ulm, DE),
O. Hardiman (Dublin, IE)
14:00

Pitfalls in the diagnosis of ALS

A.C. Ludolph (Ulm, DE)
14:45

Cognitive impairment in ALS

V. Silani (Milan, IT)
15:30

Coffee break

16:00

Managing respiratory symptoms in ALS

O. Hardiman (Dublin, IE)
16:45

How to manage familial ALS

L. van den Berg (Utrecht, NL)
14:00 – 17:30
Room H

Understanding MS

Chairpersons:
M. Filippi (Milan, IT),
H.P. Hartung (Düsseldorf, DE)
14:00

The pathological basis

H. Lassmann (Vienna, AT)
14:45

Immunopathological mechanisms

H.P. Hartung (Düsseldorf, DE)
15:30

Coffee break

16:00

Assessing tissue damage and repair using MRI

M. Filippi (Milan, IT)
16:45

Lessons learned from clinical trials

P. Soelberg-Sørensen (Copenhagen, DK)

(copy 1)

14:00 – 17:30
Room I

Neuro-rehabilitation

Chairpersons:
V. Dietz (Zurich, CH),
L. Johannsen (Birmingham, UK)
14:00

Swallowing disorder in stroke and spinal cord injury

J. Rothwell (London, UK)
14:45

Current theory and practice in cognitive
neurorehabilitation

L. Johannsen (Birmingham, UK)
15:30

Coffee break

16:00

Do FES and Robot therapy improve recovery of upper
limb function post-stroke?

J. Burridge (Southampton, UK)
16:45

Effects of functional training in spinal cord injury

V. Dietz (Zurich, CH)